Test: AKG P3 S live

Před časem jsem si pořídil nový mikrofon pro domácí trénink a nahrávání. Nechtěl jsem kupovat drahý Shure SM 58 a tak jsem se rozhodl trochu experimentovat. Po asi hodinové návštěvě prodejny jsem nakonec koupil mikrofon AKG P3 S live za necelých 1200 Kč (MusicCity, leden 2013). Výrobcem je prezentovaný jako mikrofon pro snímání vokálů, akustických kytar a dechových nástrojů, což zní do jisté míry univerzálně. Protože mne mikrofon při následném testování vcelku mile překvapil (jinak bych ho šel vrátit či vyměnit), rozhodl jsem se o něm napsat krátkou recenzi.

Udané parametry

Pro základní představu uvádím výrobcem udané parametry, i když ne vždy odpovídají skutečným vlastnostem.

princip: dynamický mikrofon
směrová charakteristika: kardioidní
frekvenční rozsah: 40 Hz - 20 kHz
maximální úroveň akustického tlaku: 144 dB
citlivost: 2,5 mV/Pa
impedance: 2000 Ohm
hmotnost: 320g

Obsah balení

Především pro milovníky klasických recenzí uvádím obsah balení. S mikrofonem dostanete látkový obal se zipem a adaptér na stojan (dále tunu reklamních letáků a samozřejmě manuál). Viz fotografie níže.

užitečný obsah krabice

pohled pod mřížku

Mechanické zpracování

Přestože je na těle mikrofonu vyraženo trochu znepokojivé "Made in China", na první (i druhý) pohled vypadá precizně zpracovaný. Tělo je vyrobené z jakési šedé slitiny, nabarvené na černo. Konstrukce je klasická, vypadá, že jediné, co se jí může stát, je časem oloupaný lak. Konektor pro připojení kabelu má přesné rozměry, takže kabel se neviklá a nehrozí vznik nežádoucích ruchů. Slabým místem by mohl být přepínač, který ale také působí solidním dojmem. Doufám, že bude fungovat i napřesrok.

AKG P3 S live ve stojanu 1

AKG P3 S live ve stojanu 2

Kvalita a vlastnosti snímaného zvuku

Kvalita snímaného zvuku samotného mikrofonu se těžko posuzuje, protože je ovlivněna dalšími články v nahrávacím řetězci. Nejsem majitelem profesionální atestační audio-laboratoře, přesto si ale dovolím shrnout několik poznatků. Vlastnosti mikrofonu jsem porovnával s mikrofonem Shure SM 58, což je snad dostatečně vysoká laťka.

Nežádoucí zvuky při manipulaci

Vznik nežádoucích ruchů při manipulaci s mikrofonem je srovnatelný s SM 58 i s dalšími mikrofony v podobné cenové relaci, se kterými jsem měl tu čest. Tedy pro použití při živém vystupování naprosto dostačující, pro domácí trénink či zkoušky ve zkušebně samozřejmě také bez problémů. Po umístění do odpruženého držáku bych se snad nebál ani nasazení v nahrávacím studiu, ale sem mé zkušenosti nesahají.

Brumy a šumy

Stejně jako jiné mikrofony i tento produkuje šum. Také je zde lehce slyšitelná frekvence sítě. Vše ale až při opravdu velkém zesílení (obvykle za hranicí zpětné vazby z odposlechů), při běžných zesíleních jsou šumy a brumy prakticky neslyšitelné. Opět při porovnávání s mikrofonem Shure jsem nezaznamenal téměř žádný rozdíl mezi produkovanými brumy a šumy (testováno na mixážních pultech Behringer a SoundKing se sluchátky Shure SE 215). Tedy vše v normálu. Samozřejmě se můžeme jen dohadovat, kolik šumu vyrobily kabely a mixážní pult, ale klíčový je fakt, že výsledky obou mikrofonů jsou velice podobné.

Odolnost vůči zpětné vazbě

Podobně dopadl i test odolnosti vůči zpětné vazbě. I když je zde malý rozdíl, mikrofon od AKG chytal zpětnou vazbu při o několik dB nižším zesílení oproti mikrofonu od Shure. Rozdíl je ale nepatrný, stále se mi odolnost mikrofonu jeví jako naprosto dostačující. Takže pokud neplánujete s mikrofonem tancovat před reproboxy, buďte bez obav.

Vlku vzdornost

Mikrofonní vložka se zdá být dobře chráněna proti vlhkosti dechu, samotná membrána je asi vodotěsná (to jsem ale netestoval), a pop filtr v mřížce snad pracuje ještě lépe, než ten u Shure SM 58. Po delší době vystavení vlhkému dechu při snímání zpěvu bývá vložka mikrofonu od Shure pokrytá kapičkami zkondenzované páry, zatímco u tohoto mikrofonu je jen lehce navlhlý molitan pokrývající membránu.

Kvalita záznamu

Vyzkoušel jsem záznam zvuku z akustické kytary a houslí. Výsledky k poslechu níže. Jako zvukovou kartu jsem použil vokální multiefekt ViceLive Play 2. Zvuk kytary je bez dodatečných úprav či ekvalizace, přesně tak, jak byl zaznamenán. Zvuk houslí je doplněn o efekt "Glorious Hall". Zaznamenaný zvuk je více "surový", než jaký bývá u čistě vokálních mikrofonů, což odpovídá jeho určení pro snímání nástrojů. Při snímání zpěvu je případně třeba zvuk trochu upravit na ekvalizéru, který ale má 99% mixážních pultů, tedy zde nevidím problém.

            
              
              
              
              
            

Akustická kytara Cort Earth-70 NS | stáhnout
Housle (s hall efektem) | stáhnout


testovaný AKG P3 S live a srovnávací Shure SM 58

Závěr

Závěrem tedy nutno říci, že jako posluchač a uživatel "amatérský profesionál" nevidím zásadní rozdíly mezi kvalitou zvuku z testovaného AKG P3 S live a srovnávacího Shure SE 215. Jako posluchač jsem nepoznal rozdíl mezi zvukem z obou mikrofonů, a to jak při živé produkci, tak i při poslechu nahrávek. Rozdílná je samozřejmě cena, která je u mikrofonu od AKG zhruba poloviční. Po delší době se ukáží další vlastnosti, jako je časová stálost parametrů a celková výdrž mikrofonu, pokud se ukáží jako nedostatečné, recenzi doplním. Zatím ale nelze jinak, než mikrofon vřele doporučit.

Tags: 

1 Comment

Mám ho doma už skoro rok a nemůžu si ho vynachválit, prostě za tu cenu bomba :-).

O autorovi

Autorovi je 29 let, a pracuje ve jako systémový inženýr ve společnosti Valeo. Studoval Kybernetiku a robotiku na Fakultě elektrotechnické ČVUT v Praze. Ve svém volném čase se zabývá hudbou a vším okolo ní, jezdí na kole nebo chodí plavat. Podívejte se na více informací nebo na Curriculum Vitae.