Pitva: DI box Behringer ULTRA-DI DI400P

Dostal se mi do rukou pasivní DI box od firmy Behringer, konkrétně krabička se jménem ULTRA-DI DI400P. DI boxy (z anglického direct injection) slouží pro připojení hudebního nástroje přímo do mixážního pultu. Zajišťují především patřičné impedanční přizpůsobení, převedení nesymetrického signálu na symetrický (více na wikipedii) a umožňují galvanické oddělení (odzemnění), tedy například zamezují vzniku efektu zvaného "zdvojená země". Konkrétně výše uvedenou krabičku lze pořídit za cenu okolo 600 Kč (k datu vydání článku) a mne zajímalo, zda cena odpovídá provedení a zda zařízení opravdu dělá to, co má. A proto jsem podrobil krabičku podrobnému zkoumání zvenku i zevnitř.

Analýza po fyzické stránce

Zvenku působí DI box precizním dojmem, z černého hliníkového boxu vystupují dva mono konektory JACK 6,3, sloužící pro přivedení vstupního signálu na jeden a v případě potřeby vyvedení stejného signálu dál druhým konektorem, například do komba. Na druhé straně nalezneme výstupní XLR konektor, sloužící pro přivedení výstupního signálu na vstup mixážního pultu, a z boku přepínač, pomocí kterého lze odpojit propojení zemí vstupu a výstupu v případě potřeby. Konektory jsou kovové, což přidává na trvanlivosti.

Po odšroubování dna krabičky můžeme nahlédnout do útrob zařízení. Očekávání, že zařízení bude jednoduché, se splní, možná až příliš. Pokud zapomeneme na tři konektory a přepínač, je uvnitř zařízení jediná součástka, a tou je (překvapivě) oddělovací transformátor. Nicméně vše vypadá kvalitně i zevnitř, jen některé spoje vypadají, že by potřebovaly přepájet.

Následuje několik fotografií popisujících vnitřnosti krabičky.

Behringer DI400P Behringer DI400P
Behringer DI400P Behringer DI400P
Vnitřnosti DI boxu

Pro případné kutily přikládám vnitřní schéma zapojení. Vzhledem k ceně může být lákavé si podobné zařízení zkonstruovat. Co se týče konektorů a přepínače, kvalitní se dají snadno pořídit za cenu do 50 Kč. Nákladnější je šasi. Hliníkový box obdobných rozměrů se dá pořídit za 150 korun, kdo si vystačí s plastem, zaplatí opět do 50 Kč. Jediným oříškem bude oddělovací transformátor. Ceny takových tranzistorů se obvykle pohybují okolo 200 Kč. Dalším problémem bude sehnat transformátor s vhodnými parametry, navíc s vyvedeným středem. Nicméně kdo hledá, najde. Pro zachování standardů je ale nutné, aby vstupní impedance transformátoru byla 50KΩ a výstupní 600Ω. Výsledek vyjde okolo 400 Kč, nicméně bude ještě třeba vše zkompletovat, a to stojí čas a úsilí.

Behringer DI400P scheme
Schéma zapojení DI boxu

Analýza po funkční stránce

Krabička byla podrobena dvěma různým testům. První testoval funkčnost společně s klasickými pedály (konkrétně Boss OD-2, DigiTech Grunge a Behringer TU300). V tomto zapojení se osvědčila. Žádný převratný výkon, ale celkem spolehlivě oddělí země a tím i často pronikající síťový brum. Předpokladem je použití kvalitního napájecího zdroje, protože sebelepší DI box nezachrání výsledek při použití nízkojakostního napájení. Druhý test spočíval v připojení na výstup multiefektu Zoom B2. V tomto případě bohužel DI box z neznámých příčin selhal. Místo odstranění brumu (který pronikal přes zdvojenou zem) ještě generoval pískání s vysokou frekvencí, které multiefekt normálně neprodukuje.

Závěrem

DI box Behringer DI400P neoslní, ale snad ani nezklame. Bude vhodný především pro jednodušší aplikace, ve složitějších sestavách může docházet k nežádoucím vlivům, viz předchozí případ s multiefektem. Cena zhruba odpovídá provedení, i když zkušení audiotechnici-bastlíři mohou pár set ušetřit s vlastní konstrukcí.

Tags: 

1 Comment

Hodně zvláštní zapojení - minimálně bych do středního vývodu trafa dal oddělovací kondenzátor, aby tam necoural případný zapnutá PHANTOM a do série s tím kundíkem ještě vypínač s popisem "FORCED / FLOATING SYMMETRY" - už jsem taky přemejšlel, že udělám u DIčka nucenou symetrii pro lepší odstup, ale ono to někdy může bejt lepší, někdy horší ... a když se to píchne do nesymetrickýho vstupu, tak je průšvih na světě ...

O autorovi

Autorovi je 29 let, a pracuje ve jako systémový inženýr ve společnosti Valeo. Studoval Kybernetiku a robotiku na Fakultě elektrotechnické ČVUT v Praze. Ve svém volném čase se zabývá hudbou a vším okolo ní, jezdí na kole nebo chodí plavat. Podívejte se na více informací nebo na Curriculum Vitae.